• 0
  • 0
    Sepetim
    • Alışveriş sepetiniz boş!

Kuluçka Makinesi

Civciv Çıkım Makinesi
Hobi Kuluçka Makinesi 12 Tavuk
Kaz Kuluçka Makinesi 36
Hobi Kaz Kuluçka Makinesi
Best 8 Li Kuluçka Makinasi
Best 12 Li Kuluçka Makinası
Otomatik Kuluçka Makinesi
Kuluçka Makinesi 15 Tavuk Yumurtası
Best 24 Lü Kuluçka Makinası
Best 32 Yumurta Kuluçka Makinesi
Kuluçka Makinesi 32 Tavuk
Kuluçka Makinesi 35 Tavuk
Best 36 Lık Kuluçka Makinası
Best 48 Li Kuluçka Makinası
Best 56 Lı Kuluçka Makinası
Best 60 Lık Kuluçka Makinesi
Best 72 Li Kuluçka Makinası
Gösterilen: 1 ile 18 arası, toplam: 30 (2 Sayfa)

Tüm canlıların olduğu gibi kanatlıların da soylarını devam ettirmek için gösterdikleri doğal ve fizyolojik özelliktir. Civcivlerin yumurta içerisinde oluşup yumurtayı çatlatarak dışarıya canlı bir hayvan olarak çıkmalarına kuluçka zamanı denir. Kuluçkalama tekniği; kuluçkahane, kuluçka makinaları, kuluçkalık yumurta olarak üçe ayrılır. Günümüzde teknolojinin gelişmesiyle en çok kullanılan kuluçkalama yöntemi kuluçka makinaları nedir?

Kuluçka Makinaları Nedir? 

Kuluçka makinalarının başarısındaki en büyük pay işletmecinin seçtiği kuluçka makinasının sistemine ve kalitesine bağlıdır. Kuluçka makinaları yumurtalara kuluçka süresi boyunca uygun hava sıcaklık ve nem sağlayan ve civcivlerin yumurtadan çıkmasını sağlayan makinalardır. Kuluçka makinaları ile yapılan işleme kuluçkalama, yapıldığı yere ise kuluçkahane adı verilir.

Kuluçka makinalarının işlevlerini amaçları hepsinin aynın olsa da teknolojiye ve yerine göre farklı çeşitleri vardır.

Kuluçka Makinaları Üç Gruba Ayrılır?

  • Yapılışına göre.
  • Sıcak ha dolaşımına göre.
  • Çalışma prensiplerine göre.

İhtiyaca ve kapasiteye göre değişiklik gösteren kuluçka makinaları çeşitleri, hızlı kurulum ve pratiklik duruma göre de değişlik gösterir.

Yapılışına Göre Kuluçka Makinaları 

Masa tipli makinalar  Bu makinalar genelde küçük kapasiteye sahip olan makinalardır. Sıcak suyun kuluçkalama esnasında yumurtaların etrafında dolaştığı kanallar sayesinde sıcak hava sağlayan makinalardır. Amatör olarak kullanılan bu makinalar %65'den yukarı randıman vermezler.

Dolap tipli makinalar Daha büyük kapasiteye sahip olan bu makinalar sabit dolap şeklindedir. Kapasiteleri ise bir hayli fazladır genellikle 5.000 ila 20.000 üzerinde kapasiteye sahiptir.

Oda tipli Makinalar Sabit odalar haline yapılan makinalar 50.000 yumurta kapasitesine sahip olup tek parti çalışırlar.

Sıcak Havanın Dolaşımına Göre Yapılan Makinalar

Bu makinalar içinde ısınan havanın belirli kanallar aracılığıyla yumurtaların etrafında dolaşmasıyla; dolap pervaneliler ve kanat pervaneliler olarak ikiye ayrılırlar.

Çalıştırma Prensiplerine Göre Makinalar

Isıtıcı düzenekleri otomatik sensörler ve elektrik aracılığıyla çalışan makinalardır. Eter kapsüllü, gaz elektrot tüplü ve cıva tüplü regülatörlüler olarak üçe ayrılırlar.

Kuluçkalama makinaları her ne şekilde imal edilmiş olursa olsun hepsi aynı bilimsel ve temel çalışma sistemine sahiptir. Kapasitelerin ve makinaların önemi yoktur. Yeter ki yumurtanın civciv olabilmesi için gerekli şartlar sağlanmış olsun. En ufak bir hata bile kuluçkalamayı yok edebilir. Kuluçka makinalarına koyulan yumurtalardan verim almak için yumurtaların döllenmiş olması gerekir.

 

Placeholder content for this accordion, which is intended to demonstrate the .accordion-flush class. This is the first item's accordion body.

Placeholder content for this accordion, which is intended to demonstrate the .accordion-flush class. This is the second item's accordion body. Let's imagine this being filled with some actual content.

Placeholder content for this accordion, which is intended to demonstrate the .accordion-flush class. This is the third item's accordion body. Nothing more exciting happening here in terms of content, but just filling up the space to make it look, at least at first glance, a bit more representative of how this would look in a real-world application.